Naprawa laptopów

Laptopy to obecnie najpopularniejsze komputery. Używane są do pracy, rozrywki, komunikacji i wielu innych czynności. Dzięki stale rozwijanej technologii producentom laptopów udało się zmieścić w małych obudowach wydajność pozwalającą nawet na pracę z bardzo wydajnymi programami jak i grami. Tak duża wydajność niesie za sobą wiele problemów szczególnie w obszarze odprowadzenia temperatury. Należy tu zaznaczyć, że w komputerach stacjonarnych przy takiej samej wydajności wielkość radiatorów i wentylatorów jest znacznie większa niż w komputerach przenośnych. Praca z laptopem na kolanach czy w zakurzonych pomieszczeniach przyspiesza proces zapychania się układu chłodzenia co podwyższa temperaturę pracy procesora i karty graficznej prowadząc stopniowo do przegrzewania się notebooka, zawieszania się, samoczynnego wyłączania aż w końcu do uszkodzenia procesora i lub układu karty graficznej.

Najnowsze generacje komputerów przenośnych z procesorami serii i3, i5 i i7 nie posiadają już procesorów montowanych w socket-ach lecz są one lutowane w technologii BGA. To podnosi koszty napraw płyt głównych ponieważ sam procesor może kosztować kilkaset złotych. Zważywszy na to warto przynajmniej raz do roku oddać laptop do przeglądu i konserwacji układu chłodzenia.

Do innych objawów przegrzewania się laptopa możemy również dodać start bez obrazu lub pojawiające się na ekranie krzaczki, linie, pasy i artefakty co jest już wynikiem uszkodzenia karty graficznej.

W naszych serwisach komputerowych znajdą Państwo bezpłatną wycenę wszystkich uszkodzeń oraz bezpłatne porady i kompleksową obsługę.

Dość częstym problemem w laptopach szczególnie Acer, Asus, Lenovo czy Toshiba jest uszkodzenie gniazda zasilania. Serwis laptopów, który prowadzimy od wielu lat posiada na magazynie wiele modeli gniazdek zasilania do większości modeli wszystkich producentów w tym Sony Vaio, Apple, HP, Samsun i wymienionych już wyżej. Dzięki magazynowi części możemy zaoferować szybkie naprawy laptopów i wysoką skuteczność.

Wielokrotnie nasz serwis świadczy również usługi wymiany matryc czy zawisów i obudów np w laptopach Dell, Acer, Asus, HP, Toshiba i innych markach, jak również naprawy laptopów po zalaniu wszystkich producentów a także odzyskiwanie danych z dysków twardych, kart pamięci, dysków SSD, Pendrive, macierzy Raid.

Nasza oferta to naprawa laptopów Acer, naprawa laptopów Asus, naprawa laptopów Apple, naprawa laptopów Dell, Naprawa laptopów HP, naprawa laptopów Lenovo, naprawa laptopów Sony Vaio, naprawa laptopów Toshiba oraz innych mniej popularnych marek. Zapraszamy do naszego serwisu w Warszawie Ochota, Warszawa Mokotów, Warszawa Centrum.

Jaki problem możemy dla Ciebie rozwiązać? 

Laptop zalany płynem (herbatą, kawą, drinkiem, piwem...)

W takiej sytuacji najlepiej jest jak najszybciej odłączyć zasilanie od laptopa oraz wyjąć baterię. Należy też wylać z laptopa płyn i najlepiej odwrócić go klawiaturą do dołu aby jak najmniej cieczy przedostało się do płyty głównej. Szczególnie ważne jest tu odłączenie zasilania ponieważ pod wpływem prądu ciesz wraz z metalami na płycie głównej wchodzi w przyspieszoną reakcję chemiczną powodując korozję i utlenianie się np cyny oraz prowadzi do powstawania pleśni. Nawet po teoretycznym wysuszeniu laptopa, który działa po włączeniu jeśli nie zostaną usunięte zabrudzenia w serwisie laptopów, awaria jest tylko kwestią czasu. Już nawet po jednej dobie płyta główna może tak skorodować, że nie będzie się nadawała do naprawy. Warto więc wiedzieć co robić w takiej sytuacji. Jeśli szybko zareagujesz w większości przypadku wystarczy czyszczenie notebooka po zalaniu i ewentualnie wymiana klawiatury. Ważne jest aby laptop trafił do serwisu jak najszybciej. W przypadku gdy samo czyszczenie zalanej płyty głównej nie daje pożądanych rezultatów trafia ona na stanowisko naprawcze gdzie pod mikroskopem wypatruje się skorodowanych rezystorów, kondensatorów i układów scalonych oraz połączeń między nimi i przy pomocy odpowiednich narządzi są one wymieniane na nowe. Profesjonalnie naprawiona płyta główna może służyć przez kolejne lata. Naprawy laptopów po zalaniu są tym skuteczniejsze i tańsze im szybciej laptop trafi do serwisu.

W laptopie nie działa ładowanie baterii

Za taki stan rzeczy może odpowiadać uszkodzona sama bateria, jak również układ ładowania na płycie głównej. Najprościej można to sprawdzić podmieniając baterię na inną. Jeśli to nie pomogło należy wykonać diagnostykę i wymienić uszkodzone elementy. Układy ładowania baterii są często naprawiane w laptopach, Asus, Acer, Dell, HP czy Apple. Serwis ma dużą skuteczność przy tego typu usterkach.

Gniazdo zasilania, ładowania nie kontaktuje, przerywa, działa po nagięciu

Jest to ewidentna usterka gniazda zasilania, które należy wymienić. Gniazdo zasilania jest elementem przez które płynie znaczny prąd, od 1 do nawet 8 amperów. Dodatkowo element ten jest co dzień narażony na wygięcia, przegięcia i inne naprężenia. Dość często awaria gniazda zasilania występuje w laptopach Asus, Acer, Dell, Toshiba i Lenovo. Serwis laptopów wymieniając gniazdo na nowe przywraca pełną sprawność laptopa. Z uszkodzonym gniazdem zasilania warto zgłosić się szybko do serwisu ponieważ długotrwały nie kontakt powoduje znaczne nagrzewanie się płyty głównej co w konsekwencji prowadzi do jej uszkodzenia przez zwarcie miedzy warstwami laminatu. Takie skraje przypadku występują często w laptopach Asusa oraz innych mocnych laptopach do Gier.

W laptopie nie działa USB / Skok napięcia na porcie USB

Najczęściej za uszkodzenie USB odpowiadają wyłamane lub wyrwane porty USB. Często jednak awarii ulegają bramki separujące lub układ mostka południowego, który odpowiada za ich obsługę. Awarie portów USB towarzyszą wszystkim producentom. Nie ma znaczenia czy to tańszy Acer czy droższy Dell. Serwis po diagnozie wymienia uszkodzone porty USB lub układy na płycie głównej i laptop działa z pełną sprawnością.

Głośniki nie działają, brak dźwięku w laptopie

W laptopach częstym problemem jest brak dźwięku. Wielokrotnie i to nie zależnie od tego czy to laptop Hp, Dell, Lenovo czy Toshiba jest to problem ze sterownikami. W laptopach Acera, Asusa serwis stwierdza uszkodzenia gniazda słuchawkowego lub elementów elektronicznych na płycie głównej. Takie usterki technicy serwisu zauważają również w innych laptopach jak Sony Vaio czy nawet Apple, dlatego najlepiej wybrać się z komputerem przenośnym na bezpłatne sprawdzenie. Prostsze usterki i problemy ze sterownikami są usuwane nawet podczas diagnozy w niewielkiej cenie lub za darmo.

Zbita matryca w laptopie, wylany, uszkodzony ekran dotykowy

Matryca laptopa to chyba najdelikatniejsza część całego urządzenia. Z tego powodu we wszystkich laptopach dochodzi do wylania matrycy w wyniku zbicia lub pęknięcia. Wyjątkowo podatne na takie uszkodzenia są ultrabooki Acera, Asusa, Della, Apple Macbook Air i Sony Vaio. Serwis laptopów dość często wymienia matryce we wspomnianych już laptopach. Do rzadszych uszkodzeń dochodzi w większych i masywniejszych komputerach przenośnych jak Dell, Toshiba, Lenovo czy HP. Serwis cały czas utrzymuje na magazynie najpopularniejsze modele matryc do laptopów i ultrabook-ów, aby wszystkie naprawy laptopów ze zbitą matrycą wykonywać możliwie szybko. Do mniej popularnych laptopów jak niektóre modele Apple, HP, Sony Vaio czy Dell serwis laptopów ma możliwość zamówienia uszkodzonej matrycy u dystrybutorów na całym świecie.

Powolna praca systemu w laptopie, laptop się zawiesza i resetuje

W przypadku występowania problemów z zawieszaniem się laptopa i samoczynnym wyłączaniem resetami i spowolnieniem pracy należy przetestować kilka elementów jak procesor, płyta główna Pamięć RAM i w szczególności dysk twardy laptopa. Czynności diagnostyczne wyglądają tak samo dla wszystkich producentów. W przypadku wykrycia elementu odpowiedzialnego za nieprawidłową pracę należy go wymienić lub naprawić.

Jak już wspomnieliśmy na samym początku brak odpowiedniej konserwacji oraz zanieczyszczanie układu chłodzenia laptopa może prowadzić do wtórnych uszkodzeń procesora i karty graficznej, a czasem nawet dysku twardego. Naprawa dysku jest właściwie nie możliwa. W starszych laptopach procesory były montowane w gniazdach co ułatwiało ewentualną konstrukcję. Nowsze laptopy Apple, Dell, Lenovo, Acera, Asusa czy Toshiby w szczególności z procesorami i3, i5, i7 wykorzystują montaż BGA czyli procesor jest wlutowany bezpośrednio na płytę główną. Wymiana procesora w takim przypadku jest pracochłonna i wymaga specjalistycznych urządzeń. Z tego powodu Serwis laptopów zaleca czyszczenie laptopa i wymianę pasty termoprzewodzącej przynajmniej raz w roku.

W laptopie nie działa Wi-Fi, internet, karta sieciowa

Naprawa laptopów z tego typu usterkami zaczyna się od sprawdzenia poprawności zainstalowania sterowników, sprawdzenia przełączników Wi-Fi, ustawień firewall-a oraz programu Internet security. Jeśli nie jest to problem z oprogramowaniem przystępujemy do diagnozy elementów elektronicznych na płycie głównej.

Napęd CD/DVD/Blue-ray nie działa, nie czyta płyt

Najczęściej napęd należy po prostu wymienić. Zdarza się jednak, że problem leży po stronie systemu operacyjnego, taśmy łączącej i kilku innych mniej poważnych usterek. Czasem jednak dochodzi do uszkodzenia mostka południowego na płycie głównej co wymaga jego wymiany.

Nie można zainstalować systemu operacyjnego w notebooku

Problemy podczas instalacji systemu operacyjnego Windows, Linux czy Apple Mac OS mogą wynikać z wielu przyczyn. Zaczniemy więc do najczęściej występujących:

Uszkodzenie dysku twardego, które często nie jest łatwe do szybkiego zdiagnozowania. Kolejną przyczyną może być uszkodzenie pamięci RAM, Procesora lub mostka na płycie głównej. Różnorodność laptopów jakie trafiają do naszego serwisu komputerowego sprawia, że w niektórych modelach jak na przykład Apple Mac book Pro A1278 czy kilku modelach Asusa, Toshiby czy Acera udało się znaleźć kilka typowych usterek.

Laptop nie działa, nie chce się włączyć, nie reaguje na przycisk

Tego typu objawy uszkodzenia laptopa są najczęściej opisywane przez klientów naszego serwisu. Acer w wielu modelach ma problemy z układem zasilania, Asus często z Biosem i układami BGA. Każdy model laptopa ma jakieś swoje powtarzalne uszkodzenia płyt głównych. Aby skutecznie zdiagnozować komputer konieczne jest sprawdzenie kilku podzespołów laptopa:

Uszkodzenie zasilacza - Duża część ładowarek do laptopów ma na obudowie diodę, która sygnalizuje pracę zasilacza. Najlepiej jednak sprawdzić zasilacz od laptopa miernikiem elektronicznym – VOLTOMIERZEM. Często uszkodzeniu ulega kabel lub wtyczka szczególnie w laptopach Asus-a, Lenovo i Apple i samo świecenie się diody nie przesądza sprawy. Z prostszych awarii jakie obserwujemy w naszym serwisie laptopów należy wymienić wysunięcie się pamięci Ram ze slotu np w laptopach Acera czy Toshiba. Serwis bardzo często odwiedzają również komputery przenośne z uszkodzonymi płytami głównymi.

Laptop włącza się ale nie wyświetla obrazu, lub ekran jest blady lub biały

Pomijając częste uszkodzenia matryc w laptopach, szczególnie w konstrukcjach z dedykowaną kartą graficzną dochodzi do uszkodzeń właśnie tego elementu. Najczęściej nasz serwis laptopów przeprowadza naprawy kart graficznych (ATI, NVIDIA) w laptopach, Apple, HP, Lenovo, Toshiba, Asus. Serwis w każdej sytuacji stosuje wymianę układów graficznych ponieważ tylko takie podejście gwarantuje długą i bezawaryjną pracę. Wszystkie usługi dogrzewania grafik czy reballingu są mało skuteczne i obciążone dużą ilością reklamacji. Przy wymianie układu graficznego poziom reklamacji nie przekracza 1%. W niektórych przypadkach ze względu na cienkie laminaty płyt głównych podczas pracy w podwyższonej temperaturze oprócz uszkodzenia samego układu graficznego dochodzi do uszkodzenia - rozwarstwienia warstw laminatu. Takie problemy mogliśmy zaobserwować w niektórych modelach Apple (np A1286, A1278), Asus, HP, Toshiba, Dell. W takim przypadku płyta główna nie nadaje się do naprawy.

Na ekranie wyświetlają się krzaczki, artefakty, pasy, linie, morki lub inne zniekształcenia.

Uszkodzenia kart graficznych w laptopach to niestety dość częsty problem. Usterki tego typu są spowodowane najczęściej przez zabrudzenie układu chłodzenia. Wzrost temperatury pracy układu graficznego i procesora prowadzi do uszkodzenia tych elementów.

Najczęściej w przypadku awarii układu graficznego możemy zaobserwować

  • Problem podczas instalowania sterownika karty graficznej
  • Obraz pojawia się tylko w niskim trybie graficznym, a po załadowaniu sterownika znika lub robi się blady
  • Na ekranie laptopa nic się nie wyświetla
  • Na matrycy wyświetlają się artefakty, kwadraciki, kropki, piksele, pasy, linie
  • Ekran jest podzielony na 2, 4, 6, 8 części
  • W trakcie pracy wyświetlają się blue screeny i laptop się zawiesza, zamraża obraz lub resetuje

Aktualizacja Bios spowodowała uszkodzenie laptopa.

Podczas aktualizacji biosu może dojść do wyłączenia zasilania i jeśli proces aktualizacji Bios zostanie przerwany laptop się nie uruchomi ponownie. W takim przypadku należy zaprogramować bios za pomocą programatora w serwisie laptopów.

Brak dostępu do danych na laptopie.

Odzyskiwanie danych z laptopów w nowych konstrukcjach często podyktowane jest już nie tylko uszkodzeniem dysku twardego ale zastosowaniem rozwiązań, które dla przeciętnego użytkownika komputera przenośnego są na tyle skomplikowane, że przegranie danych jest po prostu nie możliwe. Należy tu wymienić przede wszystkim dyski SSD z nietypowymi złączami, Dyski SSD np w laptopach Acer, czy Sony Vaio, które składają się z dwóch do czterech fizycznych nośników połączonych w RAID 0. Odzyskiwanie danych w takich przypadkach wymaga określonych procedur, wyposażenie technicznego i oprogramowania, którego przeciętny właściciel laptopa nigdy nie będzie posiadał.

Podsumowanie.

Duże miasta to miejsca gdzie w domach i firmach używa się bardzo dużo komputerów i laptopów. Naprawa ich jest nie lada wyzwaniem ze względu na różnorodność rozwiązań i stale rozwijająca się technologię. Na rynku istnieje wiele serwisów komputerowych, małych i dużych. Usługi oferowane przez małe firmy nie zawsze są tanie. Rzeczywista cena naprawy laptopa jest związana z kosztem części zamiennych i czasem potrzebnym na zdiagnozowanie i usunięcie usterki. Jako że wiele uszkodzeń diagnozuje się przez podmianę elementów - jak np w przypadku uszkodzenia procesora, pamięci RAM, czy np sprawdzając co odpowiada za brak ładowania baterii w laptopie - serwisy z dużym zapleczem części zamiennych i wieloma pracownikami, z których każdy może specjalizować się w innej dziedzinie, są w stanie zdecydowanie szybciej i taniej doprowadzić do skutecznej diagnozy naprawy laptopa. Warszawa pod względem ilości przeprowadzanych usług serwisowy jest liderem w całej Polsce. Chcąc zapewnić Państwu usługi na najwyższym poziomie połączyliśmy doświadczenie trzech największych serwisów laptopów i laboratoriów odzyskiwania danych z Warszawy. Teraz dzięki współpracy możemy zaoferować kompleksowe usługi od prostych i tanich jak: wymiana zawiasów i obudów w laptopie, instalacje systemu, usuwanie wirusów, czyszczenie i konserwacje układów chłodzenia po naprawy płyt głównych i odzyskiwanie danych.

W Centrum napraw komputerów każdy klient znajdzie pełen zakres usług.

Jeśli masz jakiś problem z laptopem zapraszamy do naszego Centrum napraw komputerów w Warszawie na bezpłatną wycenę.

Znalazłeś nas jako: Serwis laptopów, naprawa laptopów, serwis acer, serwis acer Warszawa, serwis Apple, serwis Apple Warszawa, Serwis laptopów Warszawa, naprawa laptopów Warszawa, serwis Asus, serwis Asus Warszawa, serwis Dell, serwis Dell Warszawa, serwis HP, serwis HP Warszawa, serwis Lenovo, Serwis Lenovo Warszawa, serwis toshiba, serwis Toshiba Warszawa, serwis Sony Vaio, serwis Sony Vaio Warszawa, serwis samsung, serwis Samsung Warszawa, naprawa płyt głównych, wymiana gniazda zasilania w laptopie, naprawa płyt głównych w Warszawie,