• START
  • Czyszczenie układu chłodzenia

Konserwacja układu chłodzenia

Częstą przyczyną awarii laptopa jest układ chłodzenia. Niestety często sami użytkownicy się do tego przyczyniają. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że zanieczyszczony, czy niesprawny układ chłodzenia to podwyższona temperatura we wnętrzu naszego komputera. Spróbuj zasłonić chłodnice w samochodzie latem. Efekt może być podobny. Układ chłodzenia to nie tylko wentylowanie podstawowych elementów płyty głównej, ale też pozostałych podzespołów np. dysków twardych. Każdy laptop jest bardzo wrażliwy na podwyższone temperatury, ma wbudowane zabezpieczenia przed przegrzaniem, więc pierwszymi objawami niewłaściwie działającego układu chłodzenia jest spowolnienie pracy komputera. Operacje wykonywane przez procesor są ograniczane, żeby zmniejszyć temperaturę. Praca wentylatora staje się głośna nawet przy niewielkim obciążeniu. (obroty wiatraków są zwiększane przez komputer wraz ze wzrostem temperatury). Powietrze przez nie wywiewane jest gorące. Wyraźne nagrzewanie obudowy w okolicach wentylatora.  Przegrzane układy scalone płyty głównej mogą powodować zawieszanie się systemu lub samoczynne wyłączanie. O układ chłodzenia trzeba dbać bardzo regularnie. Zaniedbanie w tym aspekcie może zakończyć się uszkodzeniem chipsetów płyty głównej. Mają one niewielką tolerancję na wysokie temperatury. Jeżeli zauważyłeś któryś z tych objawów, udaj się jak najszybciej do serwisu. Operacja gruntownego czyszczenia i konserwacji układu chłodzenia powinna polegać na:
- rozkręceniu laptopa,
- dokładnym oczyszczeniu jego elementów
- przeglądzie wentylatorów wraz z konserwacją łożysk
- wymianie past przewodzących i termopadów w układzie radiatorów
- czyszczeniu radiatorów
- po zakończeniu konserwacji / naprawy układu chłodzenia wykonywane są pomiary temperatur.
Zwykłe dmuchnięcie w otwory wentylacyjne może tylko Twojemu komputerowi zaszkodzić. Jest ono nieskuteczne, a bardzo często połamany zostaje wentylator, który również może stać się prądnicą i spowodować uszkodzenia elektroniki płyty głównej. Taką naprawę warto jest powierzyć fachowemu serwisowi i lepiej nie wykonywać na własną rękę. Każdy hałasujący wentylator trzeba wymienić. Hałas jest efektem dużych luzów jego łożysk.
Profesjonalne czyszczenie chłodzenia kosztuje w granicach 250-600 złotych w zależności od jego skomplikowania.

Kilka zaleceń dla Twojego laptopa
- Laptop inaczej niż Ty - nie lubi pościeli
Praca na komputerze, który ma zasłonięte otwory wentylacyjne, to pierwszy krok do przegrzania i awarii. Laptop powinien stać na swoich konstrukcyjnie przystosowanych nóżkach, na twardej powierzchni, nie zasłaniany i nie przykrywany niczym.
- po długiej, wymagającej pracy pozostaw laptopa włączonego, aby jego elementy mogły powrócić do normalnej temperatury.
- pamiętaj również o okresowych przeglądach i czyszczeniu tego elementu.

Znalazłeś nas po: czyszczenie chłodzenia Warszawa, naprawa układu chłodzenie w laptopie, konserwacja chłodzenia w laptopie Warszawa, laptop się przegrzewa, laptop się grzeje, laptop się zawiesza, wymiana pasty termoprzewodzącej