• START
  • Rebaliing czy wymiana BGA - nie daj się nabrać

Reballing BGA - nie daj się nabić w butelkę

Twój laptop zaczął wyświetlać zniekształcony obraz lub w ogóle nie widać prawidłowej treści wizyjnej? Uważaj na usługi Reballingu ukłądów BGA oferowane na rynku.Poczytaj dalej a dowiesz się jak objawiają się uszkodzenia w laptopie oraz dla czego należy bezwzglednie wymieniać uszkodzne ukąldy BGA jak karty graficzne ATI, NVIDIA, mostki południowe i północna a także procesory.

Skupimy się w tym artykule głównie na układach BGA, choć w laptopach usterki tych elementów to zaledwie 30% wszystkich awarii, wiele serwisów laptopów z racji małej wiedzy z elektronik zaczyna wszystkie naprawy od dogrzewania lub reballingu tych elementów.

Skąd wziął się problem? W momencie gdy laptopy były drogie a ich naprawami zajmowało się kilka firm w Polsce jak Megaserwis, Centrum Napraw Laptopów, Laptop Repair Center i może jeszcze z 4 inne większość awarii płyt głównych dotyczyła układów zasilania. Technologia produkcji procesorów, mostków południowych i układów graficznych właściwie eliminowała awarie tych podzespołów. Laptopy były drogie ponieważ stosowane komponenty były drogie i trwałe. Wraz ze zmianą polityki producentów sprzętu komputerowego i wprowadzeniem do prawa dyrektywy ROHS, której głównym celem było wyeliminowanie ołowiu z elektroniki, połączenia lutowane stały się bardziej kruche i przez to podatne na uszkodzenia.

Początkowo nawet największe serwisy miały problemy z naprawami ze względu na fakt, iż nikt się nie spodziewał że problem może być w samych układach a nie jak to miało miejsce dotychczas w połączeniach płyty głównej z układem BGA. Już po miesiącu gdy zaczęły napływać reklamacje dział badań zaczął wielogodzinne prace nad znalezieniem rozwiązania problemu, ale jedynym rozwiązaniem okazało się wymienianie układów na nowe. Duże serwisu komputerów przenośnych miały możliwość szybko zareagować na ten problem jednak na rynku pozostało wiele ofert reballingu oraz dogrzewania układów BGA.

Dla czego reballing nie działa?

ponieważ problemem nie jest połączenie układu BGA do płyty głównej, a połączenie wafla do faktycznego układu lub nawet awarie samej struktury układu. Nawet producenci płyt głównych myśląc, że problemem jest odklejanie się układów od płyt głównych zaczęli stosować klej wokół nich. To rozwiązanie sprawiło, że łatwo można się zorientować czy układ był faktycznie wymieniony czy nie. Największe serwisy bardzo szybko zaprzestały oferować tego typu rozwiązania i wszystkie naprawy realizują przez wymianę układów BGA. Niestety na rynku jest cała masa małych firm, które nawet nie informując klientów oferują naprawy po 100, 200 czy 300 zł, których skuteczność w najlepszym przypadku sięga 2 do 4 miesięcy.

Musimy tu zaznaczyć, że samo rozgrzanie układu do około 100 stopni Celsiusza powoduje chwilowe  przywrócenie laptopa do sprawności i wystarczy do tego zwykła suszarka. W międzyczasie pojawiło się w internacie na forach komputerowych oraz na popularnym YouTube wiele poradników i filmów, które pokazują naprawy za pomocą piekarników, świeczek, suszarek, owijania w koc itd. Wszystkie te metody powodują rozgrzanie układu i chwilowe rozwiązanie problemu, ale przy okazji mogą wyrządzić wiele szkód w laminacie i innych elementach elektronicznych. W naszym serwisie mieliśmy nawet przypadki, w których klient po upieczeniu płyty głównej przynosił garść elementów które po prostu do niej odpadły prósząc o pomoc.

Jak nie dać się nabrać ?

Znalezienie dobrego serwisu laptopów przy tak licznej ofercie może być bardzo trudne. Większość ludzi ma bowiem dostęp do takich usług niemal na co drugim skrzyżowaniu.

Zacznijmy od najważniejszego elementu którym często kierują się ludzie przy naprawach laptopów - Ceny. Zakładając, że najpopularniejszy nowy układ BGA kosztuje 180 do 400 zł netto plus koszt rozebrania, poskładania laptopa plus testowanie + użycie sprzętu (od 100 do 300 zł netto w zależoności od konstrukcji laptopa) to łatwo można sobie zdać sprawę że wszystkie usługi poniżej 400 zł netto są po prostu nie możliwe do zrealizowania jeśli układ ma być wymieniony.

Jak duży jest serwis. Duży serwis zatrudniający tak jak nasz około 20 osób nie byłby w stanie przetrwać na rynku 20 lat gdyby nie oferował profesjonalnych usług. Co innego mała jedno , dwu, trzy osobowa firma, która może sobie pozwolić na częste zmiany lokalizacji i otwieranie usług wciąż pod inną nazwą.

Mamy nadzieję, że wyjaśniliśmy Państwu o co chodzi w naprawach płyt głównych z uszkodzonymi układami BGA. Wybór oczywiście należy do Państwa, jednak polecamy korzystanie ze sprawdzonych.