Odzyskiwanie danych z dysków HDD

Dysk twardy, (ang. hard disk, hard disk drive) - hermetycznie zamknięty, składający się kilku wirujących talerzy pokrytych bardzo cienką warstwą magnetyczną. Każdy talerz posiada osobną głowicę odczytującą-zapisującą, która unosi się nad nim na cienkiej poduszce powietrznej, którą wytwarzają siły aerodynamiczne..

HDD przechowuje dane w obrębie warstwy magnetycznej talerzy. Wszystkie urządzenia dysku twardego znajdują się wewnątrz zabezpieczonego przed pyłem, zespołu napędowego, zawierającego układy sterowania silnikiem napędu, przesuwu głowic (pozycjonerem), układu sterownia zapisu i odczytu oraz inne układy sterujące i kontrolne zespołu napędowego. Jest to bardzo złożony, precyzyjny, miniaturowy i delikatny mechanizm.

Jeżeli chodzi o odzyskiwanie Danych z dysków, do wewnątrz HDD ingeruje się tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Jeżeli zachodzi taka potrzeba można wymienić każdą część dysku w celu odzyskania Danych, jednakże nie naprawia się twardych dysków, gdyż wartość dysku jest pomijalnie mała do wartości danych jakie się na nim znajdują. Uruchamia się tylko uszkodzony dysk, wykopiowuje dane i kończy na tym pracę z nośnikiem. Wszystkie operacje wewnątrz dysku HDD wykonuje się przy użyciu tzw. Komory laminarnej, która stanowi antypyłowe środowisko dla otwartej obudowy dysku, zapobiegając osiadaniu ich na otwartych talerzach.

Jakie są najczęstsze problemy przy odzyskiwaniu danych? Sporym problemem jest ingerencja w dysk bez fachowego przygotowania i wiedzy technicznej. Często też użytkownicy na własną rękę próbują naprawiać dyski darmowymi programami. Czasem znowu oddają nośniki do przypadkowych firm, które nie mają pojęcia na temat odzyskiwania danych. Bardzo często takie zabiegi dyskwalifikują HDD z dalszej możliwości odzyskiwania. Każde włączenie uszkodzonego dysku może powodować nieodwracalne usterki, co się przekłada bezpośrednio na możliwość odzyskania i ilość odzyskanych danych.

Co z danymi, które zostały wykasowane? Są sposoby i na to. Wśród użytkowników krążą różne mity, że dysk po formatowaniu już jest wyczyszczony, czy że usuniętych Danych nie da się przywrócić. Nic bardziej mylnego. Wszystkie dane można przywrócić jeżeli nie są nadpisane innymi danymi.

Jak uniknąć awarii dysku HDD? Poza wymienionymi wyżej przyczynami awarii, należy przestrzegać kilku zasad:

- po zmianie temperatury otoczenia (w szczególności ze skrajnej zimnej do ciepłej) odczekać kilkadziesiąt minut zanim włączymy dysk (dotyczy przeważnie dysków w laptopach)

- Nie ściskać, nie naciskać, nie uderzać w obudowę szczególnie podczas pracy komputera

- Starać się nie zmieniać położenia dysku podczas pracy. Są one wtedy bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Co jest potrzebne do odzyskiwania danych?

Przede wszystkim wiedza, doświadczenie, ale przy obecnych dyskach nie obejdzie się bez specjalistycznych rozwiązań do wymiany głowic czy przekładania talerzy w dyskach twardych. Nieodzownym narzędziem do pracy z mocno uszkodzonymi dyskami jest również PC3000, bez którego nawet nie ma co podchodzić do tego procesu. Więcej o usługach odzyskiwania danych znajdziesz tu.

 

 

Naprawa laptopów

Szkolenia i rozwój zapewnia

Serwis laptopów Warszawa

Odzyskiwanie danych warszawa

Własne laboratorium znacznie przyspiesza cały proces diagnozy dysków i

odzyskiwania danych

Serwis Iphone

Wymiana szybki ekranu dotykowego, baterii, gniazd, naprawa Iphone 4, 5, 6 ....

Serwis Iphone