• START
  • Blog
  • Stive Jobs - człowiek który zmienił oblicze komputerów

Stive Jobs - człowiek który zmienił oblicze komputerów

Steve Jobs - wybitna jednostka i genialny umysł - przez wiele lat stał na czele komputerowego giganta z Doliny Krzemowej Apple Inc. Jako współzałożyciel, prezes i członek rady nadzorczej Jobs prowadził Apple od 1997 aż do 2011 roku, kiedy to na dwa miesiące przed śmiercią zrzekł się funkcji CEO w Apple tłumacząc to stanem swojego zdrowia.Steve Jobs wraz ze swoim przyjacielem - genialnym inżynierem Stevem Woźniakiem w 1976 roku założyli firmę Apple. Początkowo firma znajdowała się w garażu domu Jobsa, by po latach stać sie jednym z gigantów w Dolinie Krzemowej. W tym samym roku Jobs wspólnie z Woźniakiem zbudowali swój pierwszy komputer Apple I , który był sprzedawany w Stanach za znamienną kwotę 666, 66 USD, a rok później stworzyli Apple II , który odniósł ogromny sukces na rynku komputerów domowych.

 

Steve Jobs musiał rozstać się na jakiś czas z Apple, gdyż wszedł w konflikt z prezesem firmy Johnem Sculleyem z PepsiCo.Jobs zaproponował to stanowisko Sculleyowi w zamian za potężny zastrzyk finansowy na dalszą działalność Apple.W tym czasie Jobs założył firmę NeXT .Apple wykupiło NeXT w 1996 r. za 402 miliony USD, sprowadzając Jobsa z powrotem do macierzystej firmy, która znajdowała się w kiepskiej sytuacji finansowej. W 1997 r. Jobs został prezesem Apple, wprowadził na rynek iMaca  i to znacznie polepszyło kondycję finansową firmy.Kolejne lata rządów Jobsa to dynamiczny i pełen sukcesów rozwój firmy.Pod jego rządami Apple weszło na rynek muzyczny ze swoim odtwarzaczem iPod i internetowym sklepem muzycznym iTunes Store oraz w świat telefonów komórkowych z urządzeniem iPhone, a w 2010 r. na rynek tabletów, prezentując iPada.
   

Ciekawe jest także życie osobiste Steva Jobsa.Urodził się 24 lutego 1955 roku w San Francisco.Jego ojcem był Syryjczyk Abdul Fattah Jandali , który przyjechał do Stanów Zjednoczonych na studia.Tam spotkał matkę Steva - Joanne Carole Schieble.Zaraz po urodzeniu Jobs został oddany na wychowanie rodzicom adopcyjnym, a decyzja ta była spowodowana brakiem odpowiednich środków na wychowanie syna. Joanne doskonale wiedziała, że nie wyjdzie za mąż za Syryjczyka i tym samym jej syn nie będzie miał odpowiedniego startu.Jedyny warunek jaki postawiła przy adopcji to obowiązek wysłania Steva na studia.
Steve Jobs należał do buntowników. Wyznawca buddyzmu, tygodniami poddawał się radykalnym dietom (np. jedząc tylko jabłka i marchewki), fascynował się Indiami i na rok wyjechał do Indii w swoją podróż duchową. Jak głosi plotka Steve rzadko się mył i nie używał dezodorantów, przekonany, że jego dieta chroni przed przykrymi zapachami.
Znamiennym rokiem dla Steva Jobsa był 2004.Wykryto u niego mniej złośliwą odmianę raka trzustki, Jobs został poddany operacji i wydawałoby się, że pokonał chorobę.Podczas jego nieobecności  firmą zarządzał Tim Cook. 22 czerwca 2009 roku Steve Jobs poddał się kolejnej operacji, jaką był przeszczep wątroby.Po problemach ze zdrowiem powrócił do obowiązków zawodowych, aby w styczniu 2011 roku ponownie iść na urlop zdrowotny, a w sierpniu ostatecznie zrezygnować z funkcji CEO Apple.


5 października 2011 roku Steve Jobs zmarł w swoim domu w Kalifornii w otoczeniu kochającej żony i dzieci.
    Gdy odszedł, Apple zamieściło na swojej stronie internetowej następujacą informację:
"Z ogromnym smutkiem informujemy, że dzisiaj Steve Jobs odszedł od nas. Jego mądrość, pasja i energia były źródłem niezliczonych innowacji, które wzbogacają i poprawiają nasze życia. Dzięki Steve'owi świat jest zdecydowanie lepszy. Jego największą miłością była żona Laurene i jego rodzina. Kierujemy nasze serca w ich stronę oraz w stronę tych wszystkich, którzy doświadczyli jego nadzwyczajnych talentów."
    Jednym ze znajomych Steva Jobsa był ówczesny prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew.Po śmierci Jobsa Miedwiediew zamieścił na swoim blogu wpis: "Tacy ludzie jak Steve Jobs zmieniają nasz świat" i złożył kondolencje rodzinie, bliskim i sympatykom Jobsa.Podczas wizyty Miedwiediewa w USA w 2010 roku prezydent Rosji odwiedził Dolinę Krzemową i w siedzibie Apple'a w Cupertino Medwiediew i Jobs rozmawiali o technologiach informatycznych i perspektywach w tej dziedzinie.Prezydent Miedwiediew został pierwszym w Rosji posiadaczem modelu smartfonu iPhone czwartego pokolenia, a Iphone'a 4 wręczył mu Steve Jobs.

Śmierc Steva Jobsa odbiła się ogromnym szerokim echem wśród zwykłych ludzi - miłośników jego talentu,w mediach i wśród wielkich tego świata.
    Prezydent USA, w specjalnym oświadczeniu wydanym po śmierci Steve'a Jobsa, powiedział, że "świat utracił wizjonera". "Steve należał do największych wynalazców Ameryki - miał odwagę myśleć inaczej; miał odwagę wierzyć, że może zmienić świat. Miał talent, by tego dokonać" - napisał Barack Obama.
    Mark Zuckenberg, prezes i założyciel Facebooka, napisał: "Steve, dzięki za to, że byłeś nauczycielem i przyjacielem. Dziękuję za pokazanie mi, że to, czego dokonałeś, może zmienić świat. Będę za Tobą tęsknił".
    Larry Page, prezes Google'a wspominał: "Steve Jobs był wspaniałym człowiekiem o niezwykłych osiągnięciach i wyjątkowej inteligencji. Zawsze potrafił w kilku słowach powiedzieć to, co jeszcze nawet nie przyszło nikomu do głowy".
    Po śmierci Jobsa miłośnicy jego talentu jeszcze długo kładli kwiaty pod siedzibą firmy i palili znicze.

Naprawa laptopów

Szkolenia i rozwój zapewnia

Serwis laptopów Warszawa

Odzyskiwanie danych warszawa

Własne laboratorium znacznie przyspiesza cały proces diagnozy dysków i

odzyskiwania danych

Serwis Iphone

Wymiana szybki ekranu dotykowego, baterii, gniazd, naprawa Iphone 4, 5, 6 ....

Serwis Iphone