• START
  • Blog
  • Mark Zuckerberg - pomysłodawca Facebook-a

Mark Zuckerberg - pomysłodawca Facebook-a

Jeden z najbogatszych Amerykanów i Człowiek Roku 2010 według magazynu Forbes to Mark Zuckerberg - główny twórca serwisu społecznościowego Facebook.W marcu 2008 roku uplasował się na 785 miejscu w rankingu najbogatszych ludzi świata i tym samym został najmłodszym miliarderem.
    Zuckerberg urodził się 14 maja 1984 roku w Stanach Zjednoczonych w rodzinie o żydowsko-amerykańskich korzeniach.Młodość jak każde dziecko spędzał głównie z rodzicami w domu i kolegami na podwórku. W jego życiu od młodych lat ważne miejsce zajmował komputer, choć  na początku miłość ta przejawiała się wyłącznie w postaci godzin spędzanych nad grami komputerowymi.Nieco później przyszła fascynacja programowaniem, a wszystko zaczęło sie od momentu gdy Mark dostał od rodziców ksiażkę "C++ dla żółtodziobów”.Po przeczytaniu paru stron Mark rzucił ja w kąt twierdząc, ze nic z tego nie rozumie , jednak jak na ambitnego nastolatka przystało zrobił drugie podejście i jak wspomina wówczas programowanie pochłonęło go bez reszty.


    Zuckerberg zaczął rozwijać w sobie pasję do programowania, a jego wiedza poparta była nauką w prestiżowych szkołach i studiami na jednej z najlepszych amerykańskich uczelni wyższych - Harvard University.
    Studia powoli mijały a Zuckerberg angażował się w międzyczasie w różne przedsięwzięcia. Jego oczkiem w głowie była jednak praca nad internetową książką studentów. Młodzieniec chciał przenieść do sieci zestawienia prezentujące zdjęcia poszczególnych studentów wraz z podstawowymi danymi na ich temat. Pomysłem podzielił się ze swoimi współlokatorami Dustinem Moskovitzem i Chrisem Hughesem i prace nad prototypem ruszyły. Serwis miał być prosty i przejrzysty. „Nie interesowały mnie graficzne fajerwerki, a funkcjonalność i prostota” – przyznaje Mark.On i koledzy z pokoju założyli pierwsze konta, po czym informację o portalu rozesłali swoim kolegom ze studiów. W pierwszym dniu na Thefacebook.com zalogowało się ponad 1200 studentów. Początkowo tylko studenci Harvard University mogli korzystać z serwisu, ale ten punkt regulaminu szybko został zniesiony.
    Popularnośc serwisu przerosła najśmielsze oczekiwania jego twórców. Od początku 2007 roku na witrynie swoje konto zakładało dziennie około 250 tys. nowych użytkowników. Historia zatoczyła koło i po projekt Marka ponownie pytali najwięksi tego świata jak Microsoft czy Google. Temu pierwszemu udało się kupić jedynie 1,6 proc. udziałów Facebooka. Gigant zapłacił za mały pakiet witryny aż 246 mln dolarów.
    Na całym świecie z serwisu korzysta 1,2 mld użytkowników. W Polsce społeczność liczy już 10 mln internautów, co daje naszemu krajowi 23. miejsce w światowym rankingu Facebooka. Najwięcej kont na serwisie mają Amerykanie - 165 milionów. Na kolejnych pozycjach znalazły się Brazylia, Indie, Indonezja, Meksyk oraz Wielka Brytania. Popularne komentarze i i firmowy znak "Lubię to" - łącznie użytkownicy dodają około 3 miliardów dziennie.
Jest kilka rzeczy, których nie wiedzieliśmy o Marku Zuckerbergu.
    Mark stworzyl Facemash - portal oferował zabawę, która polegała na ocenie atrakcyjności jednej z dwóch osób przedstawionych na dwóch zestawionych ze sobą zdjęciach - wybór był prosty: "Hot or not". Na fotografiach nie były jednak przedstawione dowolne osoby, lecz mieszkańcy harwardzkich akademików. Aby tego dokonać, Mark włamał się do studenckich serwerów. Facemash zdobył ogromną popularność, ale CEO Facebooka o mały włos nie został wydalony z uczelni za złamanie zabezpieczeń, naruszenie prywatności i praw autorskich.
    Zuckerberg na co dzień uwielbia klapki, jeansy i bawełnianą bluzę z kapturem, a od luksusowych apartamentów woli swój skromny pokój i materac do spania na podłodze.
    Mimo zasobnego konta i dużej popularności Mark Zuckerberg nie romansuje na prawo i lewo, lecz od niemal 12 lat jest wierny tej samej kobiecie. Mark poznał Priscillę Chan w 2003 roku podczas studiów na Harvardzie a w 2012 roku wzięli skromny ślub w posiadłosci Marka w Kalifornii.
    Mark Zuckerberg angażuje się w działalność społeczną, przekazując na cele charytatywne setki milionów dolarów.CEO Facebooka w 2010 roku dołączył nawet do grupy miliarderów, którzy zobowiązali się czynnie wspierać różne charytatywne projekty, a w rezultacie, przez całe swoje życie, przekazać na dobroczynne przedsięwzięcia co najmniej połowę majątku.
    Zuckerberg cierpi na daltonizm, co objawia się nieprawidłowym postrzeganiem barwy zielonej i czerwonej. Nie dziwi więc fakt, że w logo i szacie graficznej Facebooka dominuje błękit. To kolor, który Mark widzi najwyraźniej i najlepiej się z nim czuje.
Mark Zuckerberg swoją cieżką pracą osiągnął niesamowity sukces, kosztowało go to wiele wyrzeczeń i ciężkiej pracy po kilkanaście godzin na dobę, ale dzięki temu został najmłodszym miliarderem na świecie w wieku 24 lat!

Naprawa laptopów

Szkolenia i rozwój zapewnia

Serwis laptopów Warszawa

Odzyskiwanie danych warszawa

Własne laboratorium znacznie przyspiesza cały proces diagnozy dysków i

odzyskiwania danych

Serwis Iphone

Wymiana szybki ekranu dotykowego, baterii, gniazd, naprawa Iphone 4, 5, 6 ....

Serwis Iphone