• START
  • Blog
  • Bill Gates - założyciel Microsoft-u

Bill Gates - założyciel Microsoft-u

Majątek wart 76 miliardów dolarów, filantropia i świat Microsoftu to rzeczywistość Billa Gatesa - najbogatszego człowieka na świecie według magazynu Forbes w 2014 roku.
    Bill Gates a właściwie William Henry Gates III urodził się 28 października 1955 roku w Seattle.Jego rodzina była zamożna - ojciec był znanym prawnikiem, matka pracowała w zarządzie First Interstate Bank, Radzie Zarządzającej Uniwersytetu Waszyngtońskiego i organizacji charytatywnej United Way of America, a jej ojciec, J. W. Maxwell, był prezesem National City Bank w Seattle. Krąży plotka, że matka Gatesa założyła mu fundusz inwestycyjny na kwotę miliona dolarów.
    Już od najmłodszych lat Gates świetnie sobie radził z matematyką i innymi naukami ścisłymi, następnie zainteresował się programowaniem w Basicu, a jako 14-latek zarobił 20 tysięcy dolarów na projekcie Traf-O-Data - wspólnie z kolegą Paulem Allenem stworzył urządzenie do pomiaru ruchu ulicznego na bazie procesora Intel 8008.


W 1973 roku Gates rozpoczął studia na Harvard University, gdzie poznał Steve'a Balmera - przyszłego partnera biznesowego. Razem zaczęli pracować nad nową wersją języka programowania Basic, co następnie stało się podstawą pierwszego mikrokomputera MITS Altair.Studiów nie ukończył, ponieważ w szybkim tempie zaczęła rozwijać się firma realizująca wizje początkującego informatyka. Tym samym, w 1975 roku powstał Microsoft Corporation - „przyjacielska" spółka Billa Gates'a i Paula Allena.
    Obecnie jest to jedno z największych przedsiębiorstw w branży technologii informacyjnych. Największą rozpoznawalność przyniosło mu stworzenie systemów operacyjnych MS-DOS, Microsoft Windows oraz oprogramowania biurowego Microsoft Office. Forma prawna firmy to spółka publiczna, która swoją główną siedzibę pierwotnie ulokowała w Redmond w stanie Waszyngton.Obroty Microsoftu rosły z roku na rok. W 1975 r. wynosiły nieco ponad 16 tys. USD, w roku 1978 przekroczyły 1,3 mln USD, w 1985 r. - ponad 140 mln USD, 1990 r. - 1,1 mld USD, a w 2000 r. - osiągnęły zawrotną kwotę 22,95 mld USD. Firma, początkowo zatrudniająca 3 osoby, dzisiaj ma ponad 39 tys. pracowników. Obecnie Microsoft jest postrzegany jako jeden z motorów amerykańskiej gospodarki. Ma oddziały na całym świecie. Z jej systemów i aplikacji korzystają miliony użytkowników, popularność produktów giganta z Redmond jest ogromna.W 1980 r. powstał system operacyjny Microsoftu dla 16-bitowych komputerów: XENIX OS, rok później natomiast odbyła się premiera komputera IBM z systemem MS-DOS 1.0.Pierwsza niezależna wersja Microsoft Windows o numerze wersji 1.0 została wydana w roku 1985.W 1989 roku na rynku pojawiła się wczesna wersja pakietu biurowego Microsoft. W jego skład wchodził program do pisania Word, arkusz kalkulacyjny Excel i oprogramowanie do przygotowywania prezentacji graficznych Power Point.
    Bill Gates swoją żonę, Melindę French poznał w 1987 roku, na Manhattanie na konferencji prasowej firmy Microsoft, dla której pracowała.Para pobrała się 1 stycznia 1994 roku i doczekała się trójki dzieci - dwóch córek i syna.
    W roku 2000 Gates i jego żona założyli Bill & Melinda Gates Foundation.Przez lata Fundacja państwa Gatesów przeznaczyła w 2013 roku 2,65 miliarda dolarów na walkę z malarią, polio, a także inne plagi trapiące biedniejsze kraje naszego globu. Największe dotacje poszły dla WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), UNICEF, a także na organizacje zwalczające wymienione choroby.Oprócz walki z biedą, chorobami i głodem żona założyciela Microsoft zapowiedziała, że w ciągu najbliższych lat wyda ponad miliard dolarów na poszukiwania nowych technik antykoncepcji i upowszechnienie środków antykoncepcyjnych w krajach Trzeciego Świata. Fundacja Gatesów od lat finansuje kliniki aborcyjne, sterylizacje i programy planowania rodziny na całym świecie.
    15 czerwca 2006 Gates ogłosił, że przez najbliższe 2 lata będzie stopniowo wycofywał się z pełnionej przez siebie funkcji, by móc poświęcać więcej czasu na działalność dobroczynną. Swoje dotychczasowe obowiązki podzielił między Raya Ozzie, któremu powierzył codzienne zarządzanie firmą i Craiga Mundie, który zajął się długofalową strategią Microsoftu.
    Ciekawa jest także historia przyjaźni Billa Gatesa i Steva Jobsa - współzałożyciela, prezesa i członka rady nadzorczej Apple.Walter Issacson, biograf szefa Apple nazywa ich relację pełną miłości i nienawiści, współpracy i zwalczania się. Ostatecznie oboje spotkali się w Palo Alto, przed samą śmiercią Jobsa. Wyjaśnili sobie wtedy dawne zaszłości i rozstali się w zgodzie.Wiadomym jest fakt, że Gates w 1998 roku wspomógł chylącą się ku upadkowi firmę Apple ,dokonując inwestycji w wysokości 150 milionów dolarów w swojego największego rywala - a wszystko to na prośbę swojego dawnego wpółpracownika - Steva Jobsa, który to w przypływie wsciekłosci potrafił nazwać Microsoft złodziejami.
    Według tygodnika Time Gates należy do 100 ludzi, którzy najbardziej wpłynęli na losy świata w XX wieku oraz jednym z 100 najbardziej wpływowych ludzi w latach 2004, 2005 i 2006. Time uznał także wspólnie Gatesa, jego żonę Melindę i wokalistę grupy U2 Bono za Ludzi Roku 2005 w uznaniu ich działalności humanitarnej ,określając ich mianem „Miłosiernych Samarytan”.O Billu Gatesie powstał także film " Piraci z Krzemowej Doliny, a on sam o sobie mówi:"Na świecie panuje tendencja, by zwracać na mnie zbyt dużo uwagi".


Naprawa laptopów

Szkolenia i rozwój zapewnia

Serwis laptopów Warszawa

Odzyskiwanie danych warszawa

Własne laboratorium znacznie przyspiesza cały proces diagnozy dysków i

odzyskiwania danych

Serwis Iphone

Wymiana szybki ekranu dotykowego, baterii, gniazd, naprawa Iphone 4, 5, 6 ....

Serwis Iphone