• START
  • Diagnoza dysku twardego

Diagnoza dysku twardego

Jak sprawdzić dysk twardy? to pytanie zadają sobie chyba wszyscy użytkownicy komputerów i laptopów w przypadku awarii. Teoretycznie w internecie możemy znaleźć wiele programów do testowania dysków twardych, ale zanim przystąpimy do jakichkolwiek działań musimy odpowiedzieć sobie na jedno bardzo ważne pytanie.

Czy dane na dysku twardym są ważne czy nie oraz czy mamy zrobioną kopie zapasową?

Jeśli odpowiedź na to pytanie brzmi TAK - procedura postępowania jest zupełnie inna od prawie każdej porady jaką znajdziesz w internecie.

Otóż w przypadku awarii dysku twardego najważniejszą rzeczą jest zabezpieczenie danych a nie sprawdzanie czy jest on sprawny czy nie. Wiele dysków w początkowym etapie awarii daje się jeszcze, za pomocą specjalnego oprogramowania i kontrolera skopiować co znacznie ogranicza koszty odzyskiwania danych z uszkodzonych dysków twardych.

Ale co z tą diagnozą i sprawdzeniem czy dysk jest ok?

Jeśli dane na dysku nie są ważne lub można sobie pozwolić na ich utratę możemy skorzystać z dowolnego programu do sprawdzania dysków i wykonać diagnozę.

W pierwszej kolejności sprawdzamy SMART dysku i odczytujemy ilość re-lokowanych sektorów oraz wpisy w G-SENSOR (czujnik uderzenia). Jeśli wartości tych parametrów są wysokie świadczyć to będzie o zużyciu dysku. W kolejnym etapie przystępujemy do skanowania powierzchni dysku, czyli odczytu każdego sektora po kolei. Ten właśnie etap może spowodować dodatkowe uszkodzenie, co w przypadku konieczności odzyskania danych będzie podnosiło koszty całego procesu.

W trakcie skanowania głowice dysku twardego odczytują każdy sektor po kolei. Czas odczytu dla większości sektorów nie powinien przekraczać 5ms, dla pewnej części będzie to poniżej 20ms, i małej grupy 200ms. Jeśli na dysku jest dużo sektorów, których nie można w ogóle odczytać lub czas odczytu przekracza 400ms oznacza to konieczność wymiany dysku.

Dyski twarde SSD możemy zdiagnozować w identyczny sposób, jednakże tu jest dodatkowy czynnik, który nie występuje w dyskach talerzowych. O ile w tradycyjnych rozwiązaniach sprawdzenie dysku tylko na odczyt na 99% daje nam całościowy obraz sytuacji, to w dyskach SSD możemy się spotkać z przypadkiem gdzie odczyt jest ok, ale zapisać się nic nie da (UWAGA: Sprawdzanie dysku w opcji ZAPIS - usunie wszystkie dane z dysku!!!).

Do sprawdzenia dysku twardego będzie potrzebny komputer z systemem operacyjnym ponieważ nie da się sprawdzić dysku z którego jest uruchomiony komputer.

Jeśli mają państwo wątpliwości co do stanu dysku twardego lub potrzebują porady - zapraszamy na bezpłatną diagnozę do naszego serwisu komputerowego w Warszawie. Dysponujemy specjalistycznym laboratorium odzyskiwania danych a każdą diagnozę wykonujemy za darmo. Adresy znajdą Państwo w zakładce kontakt.

Przykładowy skan dysku sprawnego

 

 

Przykładowy skan dysku uszkodzonego

Znalazłeś nas po: diagnoza dysku Warszawa, sprawdzenie dysku twardego, SMART, Jak sprawdzić dysk twardy w laptopie